Dostawa gratis przy zakupach powyżej 339,95 zł

Pomiar nacisku na siodełku

Pomiar nacisku na siodełku

Odleżyny w okolicach miejsc intymnych

Z artykułów traktujących o tym problemie, udało nam się znaleźć tylko te, dotyczące siodełek z perforacją.

Nasze pomiary, badania i doświadczenia potwierdziły, że tak poważne uszkodzenie tkanek, jakim są odleżyny, dotychczas nie powstały przy użytkowaniu siodełka stopniowanego z indywidualnie dobraną szerokością. Obniżona część przednia siodełka eliminuje nacisk na miejsca intymne lepiej, niż wystarczająco.

Już w roku 2015 (magazyn Mountainbike 6/2015) mogliśmy przeczytać artykuł, poświęcony ergonomii w sporcie, który mówił o ryzyku powstania odleżyn od ucisku przy użytkowaniu siodełek perforowanych.

W 4/2019 znów wyszło kilka artykułów i badań naukowych zwracających uwagę na ponadprzeciętnie duży nacisk, powstający na krawędziach perforacji w siodełkach tego typu.

W pozycji sportowej, według tych artykułów, odleżyny pojawiają się rzadziej.

Jak można to wytłumaczyć z medycznego punktu widzenia?

Z odleżynami zmagają się przede wszystkim ci, którzy maja wyraźnie ograniczoną dawkę ruchu, a często również obniżoną wrażliwość na ból. Przez zbyt rzadką zmianę pozycji ciała i inne czynniki, związane z chorobami przewlekłymi czy zaburzeniami ukrwienia, w miejscu gdzie ciało naciska na podłoże, powstają po czasie odleżyny.

(Jeśli nacisk ogranicza przepływ krwi przez naczynia włosowate, ilość dostarczanej do tkanek krwi, a zatem tlenu, jest niewystarczająca, przez co akumulowane są produkty metabolizmu. Uszkodzona tkanka nie może długo trwać w takim stanie i szybko obumiera. Powstają rany otwarte, a uszkodzenie jest często nieodwracalne.

Tę teorię potwierdziło badanie, w którym rowerzyści mieli do przejechanie 320 km. Jednym z rezultatów porównania jest to, że ci, którzy pokonali odległość na siodełku perforowanym, mieli większe ryzyko zaburzeń erekcji, szczególnie jeśli się u nich pojawiło odrętwienie czy mrowienie.

Autorzy badań:  Dettori JR, Koepsell TD, Cummings P, Corman JM. (Erectile dysfunction after a long-distance cycling event: associations with bicycle characteristics. J. Urol. 2004 Aug; 172 (2): 637-41)

Powstałe przez jazdę na rowerze odleżyny należą raczej do rzadkości.

Przy dużym nacisku, utrzymującym się przez dłuższy czas, często powstają bóle, które są dla nas sygnałem problemu i umożliwią nam uniknięcie dalszych uszkodzeń. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy duży nacisk powoduje martwicę tkanek i zaburza czucie. Niestety właśnie okolice miejsc intymnych są na to zjawisko podatne, bo uciskane są tutaj nerwy, a przy ich zbytnim podrażnieniu, zamiast bólu pojawia się odrętwienie. To zaburzenie czucia w połączeniu ze sportowym duchem rywalizacji, może prowadzić nawet do powstania odleżyn.

Dużo częściej dochodzi jednak do mniej poważnego uszkodzenia tkanek. Duży nacisk na tkanki, w połączeniu z siłami zewnętrznymi podczas ruchu również tutaj prowadzą do ucisku tkanek, włącznie z naczyniami krwionośnymi, oraz nerwów, co po niedługim czasie może prowadzić do obniżenia sprawności seksualnej czy wprost do problemów z erekcją.

Magazyn Mountainbike doszedł do podobnych wniosków. Ostatecznie wprawdzie nie poleca siodełek perforowanych, niemniej mówi o ich przydatności w pozycji sportowej, pochylonej do przodu, ponieważ ponoć wtedy odleżyny pojawiają się niezwykle rzadko.

Jak tłumaczyliśmy wyżej, pojawiają się również mniej poważne od odleżyn uszkodzenia. Są o wiele częstsze, pojawiają wcześniej, po krótszym czasie i przy mniejszym obciążeniu, są nieprzyjemne, a przede wszystkim – da się im zapobiegać. Z lekarskiego punktu widzenia siodełek perforowanych nie możemy polecić.

Siodełko SQlab 611 active ERGOWAVE dało się poznać jako:

„z SQlab active jazda jest wspaniała jak nigdy… nacisku na krocze praktycznie nie ma”