Bóle i odrętwinie stopy
Ból i drętwienie
Czujecie ból i odrętwienie podczas jazdy na rowerze?
Ugięcie sklepienia stopy przy obciążeniu powoduje zmęczenie mięśni i obniża siłę przenoszoną na pedały. Przy wysokim obciążeniu może dochodzić do mrowienia czy utraty czucia przez ucisk nerwów nogi. Wkładki do butów SQlab zapewniają sklepieniom podparcie dla prawidłowego ułożenia stopy i lepszego przenoszenia energii do pedałów, a także dla odciążenia napiętych nerwów.
Przyczyny utraty czucia i bólu
Jednostronne obciążenie
Zazwyczaj pedały umożliwiają ustawienie nogi całkowicie lub prawie równolege w stosunku do roweru. Indywidualne przedłużenie osi pedałów SQlab według ułożenia nogi, jakie zazwyczaj przybiera rowerzysta, zapewnia naturalną pozycję podczas jazdy. Unikamy w ten sposób jednostronnego przeciążenia nogi, szczególnie zespołu ciasnoty przedziałów powięziowych podudzia, czy zapalenia z przeciążeń wewnętrznej strony kości piszczelowych.
Wszystkie nasze pedały są dostępne w czterech wariantach o różnej długości osi.
Krótka oś
Pedały z krótka osią są odpowiednie dla dość niewielu rowerzystów, jednak są obecne w naszej ofercie. Odpowiednie są dla rowerzystów z mniejszą stopą, którzy mają naturalnie równolegle położone stopy, a tym samym niższy współczynnik Q.
Szczególnie w przypadku małego rozstawu kości kulszowych i mniejszej odległości lędźwi od siebie, uzasadnione jest trzymanie stóp jak najbliżej siebie.
Średnia oś
Standardowa długość osi jest odpowiednia dla większości rowerzystów. Można ją łączyć z podstawowymi pedałami.
Długa oś
Dłuższa oś pedałów jest odpowiednia, a nawet ważna dla rowerzystów ze stopami układającymi się w kształt litery „V”, a więc z czubkami skierowanymi na boki. Jeśli taki rowerzysta jeździ z wymuszoną równoległą pozycją, może szybko doprowadzić do urazu stóp, ale też kolan. Jeśli czujesz dyskomfort albo bóle, szczególnie jeśli te się pojawiają po zewnętrznej stronie kolana, albo w pobliżu kości strzałkowej, powinieneś skorygować położenie swych nóg na pedałach tak, by pozycja była jak najbardziej dla Ciebie naturalna.
Zaletą pedałów bez SPD (system zatrzaskiwania) jest to, że noga samodzielnie się ułoży do wygodnej i naturalnej pozycji. Często jednak prowadzi to do niepożądanego tarcia i haczenia o korby albo o łańcuch. Wydłużona oś pedałów SQlab zapewnia przestrzeń potrzebną dla odpowiedniego ułożenia nóg.
Również w przypadku nogi dużej i masywnej pedały z długą osią są często dobrym wyborem. Zazwyczaj od rozmiaru 45 przy standardowych pedałach dochodzi do haczenia o korby i łańcuch.
Ruch
Ruchom pedałów zawsze towarzyszy delikatny ruch okrężny stóp, co jest powodem, dlaczego polecamy pedały bez zatrzasków. Właściwie wszystkie pedały bez nich, nie tylko te od SQlab, ten ruch stóp umożliwiają. Mimo to, pedały nie powinny trzymać nogi zbyt sztywno, nawet jeśli niesie to ryzyko ześlizgnięcia się stopy. Pedały z dużą platformą i zbyt sztywnym przytwierdzeniem butów do pedałów mogą wszak prowadzić do niepożądanego zmęczenia kolan podczas jazdy, ale też przy samym zsiadaniu z roweru.
Platforma
Platforma pedałów SQlab jest zawsze pozioma. Człowiek chodzi po równym podłożu od milionów lat. Ruch nogi przy pedałowaniu jest czymś nowym na drodze naszej ewolucji, kąt pracy stopy jest zaś kwestią indywidualną. Idealne ułożenie nogi najlepiej osiągnąć prawidłowym ułożeniem buta i odpowiednią wkładką w środku.
Duży nacisk
Na obrazkach jest widoczna mapa siły nacisku wywieranego na stpy od najniższego (niebieska), przez kilka stopni (zielona, żółta) do najwyższego nacisku (pomarańczowa, czerwona).
Nadmierny ruch nogi albo jej nieprawidłowe ułożenie zwiększa nacisk na naczynia i korzenie nerwowe w środkowych partiach nogi. Nawet w normalnej pozycji nogi zmęczenie mięśni może powodować nadwyrężenie sklepienia stopy, co prowadzi do nieuniknionych problemów. Codzienne chodzenie w butach powoduje skracanie i osłabianie mięśni stopy, tych które trzymają sklepienie w należytym położeniu.
Mając na względzie różne typu nóg i wymagania stawiane podczas jazdy na rowerze, opracowaliśmy wkładki do butów, które mają za zadanie zapobiegać różnym rodzajom osłabnięć.
Zalety i funkcje wkładek do butów:
- optymalna dystrybucja nacisku
- efektywne przenoszenie siły
- podparcie sklepienia stopy
- rozluźnienie przeciążonych nerwów
Uwaga!
Wkładki do butów SQlab nie służą do korekcji ortopedycznej nogi, a zapewniają nodze optymalne położenie w celu poprawy przenoszenia siły na pedały.