Mrowienie w miejscach intymnych
Mrowienie w miejscach intymnych
Czujecie drętwienie albo mrowienie w miejscach intymnych podczas i po jeździe na rowerze?
Ciągły nacisk na krocze podczas jazdy na rowerze często prowadzi do odrętwienia, a czasem nawet do bólu. Jeśli siodełko jest zbyt twarde, zbyt miękkie, czy po prostu niedopasowane, uciskane są wiązki włókien nerwowych w tkankach miękkich okolic narządów płciowych. Siodełka SQlab z podłużnym profilem schodkowym o prawidłowo dobranej szerokości zapewniają właściwy komfort.
Przyczyny drętwienia:
Drętwienie często się pojawia jako oznaka zbytniego ucisku nerwów i obniżenia ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych w miejscach intymnych. Nerwy te i naczynia krwionośne, odpowiedzialne za erekcję, są nieodzowne przy aktywności seksualnej kobiet i mężczyzn.
Jeśli ucisk ogranicza przepływ krwi do tkanek, albo nawet na jakiś czas zupełnie go zatrzymuje, może dojść do obniżenia sprawności seksualnej i poziomu libido. Proces ten nie jest trwały, czyli możemy go odwrócić dłuższym odpoczynkiem od siodełka rowerowego. Długotrwały ucisk nerwów może też powodować komplikacje z oddawaniem moczu, ucisk naczyń krwionośnych zwiększa natomiast ryzyko wystąpienia hemoroidów.
Uwaga! Problemy ze sprawnością seksualną mogą utrzymać się dłużej! Uczucie odrętwienia czy mrowienia to ważny sygnał, że coś jest nie tak! Słuchaj swojego ciała, minimalizuj ryzyko uszkodzenia tkanek. Wykorzystaj pozytywny wpływ, jaki niesie pobudzenie układu krwionośnego przy jeździe na rowerze nie tylko dla swojego libido, ale także dla zdrowia.
Zbyt wąskie siodełko
Większa sprawność – mniej bólu
Siodełko powinno być niczym para ulubionych butów – idealnie dopasowane. Jeśli jest zbyt wąskie, uciska właśnie w obszarach, gdzie jest to najmniej pożądane. W 2002 roku firma SQlab, jako pierwszy producent siodełek rowerowych, opracowała system mierzenia rozstawu kości kulszowych, umożliwiający wybór optymalnej, indywidualnie dopasowanej szerokości siodełka. Efektem tego jest możliwość wyboru każdego rodzaju siodełka w przynajmniej czterech szerokościach.
Gwarantuje to, że obie kości kulszowe są na swoim miejscu, to znaczy, że obie całą swoją powierzchnią są równomiernie rozłożone na siodełku. To właściwie jedyny sposób, by wyeliminować ucisk wywierany na tkanki miękkie.
Niewłaściwy profil siodełka
Więcej wolnej przestrzeni – mniejszy ucisk!
Długotrwale utrzymujący się nacisk na miejsca intymne nieraz wprawdzie prowadzi do złagodzenia bólu, równocześnie jednak towarzyszy temu poczucie odrętwienia czy mrowienia w obszarze genitaliów, które może nawet się pogłębić. Tego ostrzegawczego sygnału nie możemy przegapić! Mrowienie powinno zwrócić naszą uwagę na możliwe niebezpieczeństwo trwałego urazu.
Przez trwałe przeciążanie nerwów w miejscach intymnych i okolicznych tkankach miękkich została zaburzona wrażliwość na ból, przestajemy go tym samym czuć. Odrętwienie czy mrowienie pozostaje jednak objawem neuropatii. Przy nadmiernym podrażnieniu tych nerwów może dojść nawet do ich nieodwracalnego uszkodzenia, któremu mogą towarzyszyć trudności z wypróżnianiem oraz problemy z aktywnością seksualną.
Natomiast właśnie nacisk na kości kulszowe to oznaka odpowiedniego siodełka. Na początku bywa niewygodny, kości kulszowe również mogą uciskać albo boleć dopóki się nie przyzwyczaimy. Przy takim, prawidłowym rozłożeniu masy, jak największy nacisk jest wywierany na kości kulszowe, a jak najmniejszy ciężar spoczywa na wrażliwych tkankach miękkich.
Szczególnie mężczyźni potrzebują więcej przestrzeni, dlatego SQlab opracował siodła, które tę przestrzeń oferują.
Zbyt miękkie siodełko:
W siodełku zbyt miękkim kości kulszowe się zapadają do środka.
Rozwiązanie SQlab: modele siodełek SQlab są dostępne w różnych stopniach twardości, którą wybieramy w zależności od sposobu użytkowania i długości naszych tras.
Zbyt miękkie siodełko staje się niewygodne po około 30 – 45 minutach jazdy.
Kości kulszowe zapadają się w siodełko tak głęboko, że tkanki znajdujące się blisko kości, czyli na przykład mięśnie i ścięgna, są uciskane. Po 30 – 40 minutach wywołuje to silny ból od ucisku.
Zapadnięcie się kości prowadzi też do ucisku obszaru krocza, a w przypadku kobiet też łuku łonowego, który jest u nich zazwyczaj położony niżej. Wtedy również zwiększony nacisk wywierany jest na tkanki i może zatrzymywać dopływ krwi w naczyniach, zwiększając ryzyko wystąpienia hemoroidów.
Rozwiązanie SQlab
Miękkie siodełka nadają się tylko na krótkie wycieczki!